Krótkowzroczność związana z małą ilością snu i czasu spędzanego przed ekranem

Krótkowzroczność, jest to epidemia, która nieubłaganie narasta: do 2050 roku połowa ludności świata będzie krótkowidzami. Oprócz predyspozycji genetycznych, wiele czynników zostało przedstawionych w celu wyjaśnienia tej ekspansji, takich jak brak światła zewnętrznego i praca z ekranami. Do tej listy dodano teraz nowy element: brak snu, a dokładniej mówiąc, zaburzenie rytmu okołodobowego. Naukowcy odkryli, że choroba jest związana z zaburzeniem rytmu okołodobowego, naszego wewnętrznego zegara biologicznego, co powoduje mniejszą produkcję melatoniny zwłaszcza u młodych osób. Wskazują na wpływ nadmiernego korzystania z ekranów na wzrok.

Krótkowzroczność, jedno z najczęstszych zaburzeń widzenia, jest nieprawidłowością refrakcji oka, która powoduje słabe widzenie odległych przedmiotów bez wpływu na widzenie z bliska. Na przykład, osoby z krótkowzrocznością widzą wyraźnie przedmioty znajdujące się blisko nich, ale przedmioty znajdujące się daleko, takie jak znaki drogowe, są zamazane. Najczęściej krótkowzroczność pojawia się u dzieci w okresie dojrzewania, ale może też wystąpić w każdym wieku we wczesnym dzieciństwie. Liczba przypadków krótkowzroczności na świecie stale rośnie, a niektóre badania naukowe wskazują na związek między nadmiernym korzystaniem z ekranów a pojawieniem się tej choroby.

Osoby krótkowzroczne są bardziej narażone na gorszą jakość snu niż osoby z prawidłowym wzrokiem. Dzieje się tak dlatego, że mają bardziej opóźniony rytm okołodobowy (24-godzinny cykl biologiczny) i mniejszą produkcję melatoniny, hormonu wydzielanego w mózgu, który reguluje cykl snu i czuwania zegara wewnętrznego. Hipoteza ta jest potwierdzona, ponieważ wiele badań pokazuje związek między zaburzeniami rytmu okołodobowego i rozwoju krótkowzroczności.

 

Rytm okołodobowy jest niezbędny dla prawidłowego widzenia

Zakłócenia rytmu okołodobowego i snu spowodowane pojawieniem się sztucznego światła i korzystaniem z ekranów do czytania i rozrywki stały się uznanym problemem zdrowotnym w wielu dziedzinach. Badania dostarczają ważnych dowodów na to, że optymalny sen i rytm okołodobowy są niezbędne dla ogólnego stanu zdrowia, ale także dla dobrego widzenia. Badacze zmierzyli rytm okołodobowy i produkcję melatoniny u 18 studentów z krótkowzrocznością i 14 studentów z normalnym wzrokiem.

 

Wydzielana przez szyszynkę w mózgu, melatonina jest produkowana wkrótce po zapadnięciu zmroku, osiągając szczyt między 2 a 4 rano. Poziom melatoniny był mierzony u uczestników za pomocą próbek śliny i moczu, a wyniki wykazały, że krótkowzroczni młodzi dorośli mieli znacznie opóźnione rytmy okołodobowe, opóźnienie fazy o 1 godzinę 12 minut i niższy poziom melatoniny w porównaniu do normalnie widzących uczestników. U krótkowidzów obserwowano również znaczne opóźnienie początku snu, większą latencję snu, krótszy czas trwania snu i częstsze pozostawanie w nocy do późna.

 

Bardziej zaburzony sen u krótkowidzów

Badania potwierdzają znaczenie dobrych nawyków związanych ze snem i korzystaniem z ekranów w godzinach wieczornych w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia krótkowzroczności u młodych ludzi. Oprócz zapobiegania krótkowzroczności, dobry sen ma zasadnicze znaczenie dla uczenia się, pamięci, uwagi i ogólnego samopoczucia dzieci.

Wiele urządzeń emituje niebieskie światło, które może tłumić produkcję melatoniny i opóźniać rytmy okołodobowe w nocy, co skutkuje opóźnionym i słabym snem. Ograniczenie ekspozycji u dzieci, zwłaszcza w nocy, jest ważne dla zapewnienia dobrego snu i zdrowego wzroku.

 

Jak odpoczywać, aby uniknąć krótkowzroczności

W większości przypadków krótkowzroczność zaczyna się w dzieciństwie. Najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Często jest to wada dziedziczna, spowodowana niedoskonałością kształtu gałki ocznej. Jednak coraz częściej zdarza się, że krótkowzroczność jest spowodowana nadmiernym korzystaniem z ekranów. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia krótkowzroczności, możesz pomóc w zapobieganiu jej u nastolatków.

 

  • Doradzaj dziecku aby robiło przerwy. Niech wyrobi w sobie nawyk relaksowania oczu co 20 minut, patrząc z dala od ekranu. Ta rada dotyczy również osób dorosłych, które pracują przy komputerze przez cały dzień.
  • Nalegaj, aby regularnie uprawiało sport, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Zajęcia na świeżym powietrzu rzeczywiście wspierają wizję.
  •  Wreszcie, gdy wykryta zostanie krótkowzroczność (lub inna wada wzroku), oczywiście konieczne jest przestrzeganie zaleceń okulisty. Jeśli przepisano okulary lub soczewki kontaktowe, należy je stale nosić.
Przeziębienie czy alergia – jak rozróżnić? erecepta – innowacja która podbija serca Polaków Krótkowzroczność związana z małą ilością snu i czasu spędzanego przed ekranem Cukrzyca: 7 rzeczy, które zbyt często ignorujemy Dlaczego warto przeprowadzać ankietę CAWI dotycząca komunikacji wewnętrznej wśród pracowników? Jak badać świadomość marki za pomocą ankiet? Nowe technologie kształtują sposób przeprowadzania badań ankietowych Ankieta, czy kwestionariusz – co jest lepsze? Ankiety online - ich mocne strony Jak długo powinna trwać ankieta CATI? Dlaczego warto przeprowadzać badania satysfakcji klientów? Czy badania CAWI gwarantują wiarygodne wyniki? Data management, czyli zarządzanie danymi Zarządzanie badaniem klinicznym. Kto powinien się go podjąć? Analiza rynku. Rozwój firmy w oparciu o badania Ankiety online. Budowa silnego marketingu firmy Konsultacje telemedyczne z fizjoterapeutą dobrą opcją na ominięcie kolejek Czy technologia może dobrze wpłynąć na opiekę zdrowotną? Niekomercyjne Badania Kliniczne - dla kogo i z jakim skutkiem? Badania ankietowe - poradnik dla przedsiębiorcy Badania ankietowe pacjentów - wszystko, co chcesz wiedzieć o swoich pacjentach Badania ankietowe – wiemy jak osiągnąć sukces w biznesie Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o badaniach satysfakcji pracowników BioStat® - innowacyjna agencja badawcza Statystyka – analiza i metody Jak przygotować się do realizacji procesu badawczego? Fizjoterapeuta i badanie przedmiotowe z pomocą EDM Badanie 360 stopni – wszechstronny obraz pracownika Na co zwrócić uwagę realizując badanie kompetencji? Co o Mundialu mówią badania ankietowe? Czym się wyróżnia innowacyjna firma badawcza? Innowacyjna firma badawcza podnosi jakość realizowanego badania Precyzyjne badania opinii klientów Procesy skupione na poprawie sytuacji O wyborze firmy badawczej Opinia w świetle zachodzących zmian Ujmowanie rynku w procesach badawczych Badania naukowe w procesie wzrostu Satysfakcja jako miernik świadczonych usług Wpływ wiedzy o konsumencie na podejmowane działania Metody badania rynku Badania marketingowe jako źródło wiedzy Zachowanie konsumenta a badania omnibusowe Zrozumieć fenomen procesu badawczego CATI... coś więcej niż system System ambitnego badacza - eCRF Tajemniczy Klient - sposób na poprawę jakości obsługi CATI jako metoda analizy rynku Jak powinna przebiegać współpraca z agencją badawczą? Raporty rynkowe szansą na pokonanie konkurencji Badania satysfakcji z pracy dla Twojej firmy W jakim celu warto przeprowadzić badania rynku gier komputerowych? Po czym rozpoznać dobre firmy badawcze? Badania rynku farmaceutycznego, czyli przewaga dzięki informacji Badania opinii pracowników – skuteczny sposób na zgrany i profesjonalny zespół Badania klienta i poszczególne etapy jego realizacji Agencja badawcza – dokonaj właściwego wyboru Firma badawcza – jak wybrać najlepszą?
Badania ankietowe od 4 zł.