Metody badania rynku

 

Biorąc pod uwagę specyfikę badań rynku należy podkreślić ich wpływ na osiągany sukces w zakresie konkretnego segmentu rynku. Wszystkie badania podejmowane w obrębie rynku skupiają się na pozyskaniu maksymalnej ilości informacji, a także na ich analizie, co ma przełożyć się na realizowanie założonego planu rozwojowego.

 

Dwa sposoby ujęcia badanych zagadnień

Co więcej badania takie mogę mieć pozytywny wpływ zarówno w przypadku rozpoczynających działalność firm, jak i tych, które działają już na rynku. Mając na uwadze, iż badanie rynku powinno odpowiadać na wiele różnych potrzeb przedsiębiorców można podzielić je na:

 • ilościowe;
 • jakościowe.

 

Badania ilościowe skupiają się na liczbowym wymiarze zjawisk, zaś jakościowe bazują na zrozumieniu tego, co badane.

 

Badania na wiele sposobów

Skuteczne procesy badawcze najczęściej łączą ze sobą techniki, które skupiają się obu powyższych wymiarach. Badania te realizować można za pomocą:

 • badań ankietowych (w tym telefoniczne);
 • panele konsumenckie;
 • obserwacje i eksperymenty;
 • wywiady indywidualne bądź grupowe.

 

Ankieta jako przydatne narzędzie badawcze

Badania ankietowe przeprowadza się za pomocą kwestionariusza, który dociera do skonkretyzowanej grupy osób bądź do losowo wybranych. Jeśli badanie odbywa się z wykorzystaniem Internetu np. ankiety CAWI bądź panele konsumenckie, wtedy można zastosować pytania filtrujące, które uniemożliwiają wypełnienie kwestionariusza osobom, które nie spełniają podstawowych wymagań.

 

Wywiady, które dają konkretną wiedzę

Należy podkreślić, iż zorganizowane wywiady grupowe (FGI) oraz indywidualne wywiady pogłębione (IDI) przynależą do metod jakościowe badań rynku. W badaniu FGI:

 • uczestniczy 6-10 osób;
 • rozmowa prowadzona jest przez moderatora;
 • narzędziem pomocniczym jest scenariusz dyskusji;
 • transkrypcja z spotkania służy do stworzenia raportu.

 

Natomiast w zakresie badań IDI przeprowadza się:

 • rozmowę moderatora z osobą badaną;
 • w oparciu o scenariusz uzgodniony z klientem.

 

Raporty tworzone są w oparciu o transkrypcje ze spotkań z badanymi.

 

Badanie ujmująco całościowo zagadnienie

Przeprowadzone badanie rynku może zostać zastosowane w różnych celach. Tak w sprawie rozszerzenia prowadzonej działalności, jaki i wyeliminowania słabych punktów prowadzonych działań. Należy mieć na uwadze, iż podjęcie się tych badań w pozytywny sposób wpływa na realizacje założonych celów. Możliwość zastosowania wielu technik badawczych pozwala na wieloaspektowe ujęcie badanego zagadnienia.

Przeziębienie czy alergia – jak rozróżnić? erecepta – innowacja która podbija serca Polaków Krótkowzroczność związana z małą ilością snu i czasu spędzanego przed ekranem Cukrzyca: 7 rzeczy, które zbyt często ignorujemy Dlaczego warto przeprowadzać ankietę CAWI dotycząca komunikacji wewnętrznej wśród pracowników? Jak badać świadomość marki za pomocą ankiet? Nowe technologie kształtują sposób przeprowadzania badań ankietowych Ankieta, czy kwestionariusz – co jest lepsze? Ankiety online - ich mocne strony Jak długo powinna trwać ankieta CATI? Dlaczego warto przeprowadzać badania satysfakcji klientów? Czy badania CAWI gwarantują wiarygodne wyniki? Data management, czyli zarządzanie danymi Zarządzanie badaniem klinicznym. Kto powinien się go podjąć? Analiza rynku. Rozwój firmy w oparciu o badania Ankiety online. Budowa silnego marketingu firmy Konsultacje telemedyczne z fizjoterapeutą dobrą opcją na ominięcie kolejek Czy technologia może dobrze wpłynąć na opiekę zdrowotną? Niekomercyjne Badania Kliniczne - dla kogo i z jakim skutkiem? Badania ankietowe - poradnik dla przedsiębiorcy Badania ankietowe pacjentów - wszystko, co chcesz wiedzieć o swoich pacjentach Badania ankietowe – wiemy jak osiągnąć sukces w biznesie Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o badaniach satysfakcji pracowników BioStat® - innowacyjna agencja badawcza Statystyka – analiza i metody Jak przygotować się do realizacji procesu badawczego? Fizjoterapeuta i badanie przedmiotowe z pomocą EDM Badanie 360 stopni – wszechstronny obraz pracownika Na co zwrócić uwagę realizując badanie kompetencji? Co o Mundialu mówią badania ankietowe? Czym się wyróżnia innowacyjna firma badawcza? Innowacyjna firma badawcza podnosi jakość realizowanego badania Precyzyjne badania opinii klientów Procesy skupione na poprawie sytuacji O wyborze firmy badawczej Opinia w świetle zachodzących zmian Ujmowanie rynku w procesach badawczych Badania naukowe w procesie wzrostu Satysfakcja jako miernik świadczonych usług Wpływ wiedzy o konsumencie na podejmowane działania Metody badania rynku Badania marketingowe jako źródło wiedzy Zachowanie konsumenta a badania omnibusowe Zrozumieć fenomen procesu badawczego CATI... coś więcej niż system System ambitnego badacza - eCRF Tajemniczy Klient - sposób na poprawę jakości obsługi CATI jako metoda analizy rynku Jak powinna przebiegać współpraca z agencją badawczą? Raporty rynkowe szansą na pokonanie konkurencji Badania satysfakcji z pracy dla Twojej firmy W jakim celu warto przeprowadzić badania rynku gier komputerowych? Po czym rozpoznać dobre firmy badawcze? Badania rynku farmaceutycznego, czyli przewaga dzięki informacji Badania opinii pracowników – skuteczny sposób na zgrany i profesjonalny zespół Badania klienta i poszczególne etapy jego realizacji Agencja badawcza – dokonaj właściwego wyboru Firma badawcza – jak wybrać najlepszą?
Badania ankietowe od 4 zł.