Czy technologia może dobrze wpłynąć na opiekę zdrowotną?
Czy technologia może dobrze wpłynąć na opiekę zdrowotną?
Technologia cyfrowa i mobilna są obietnicą innowacji w sposobie dostarczania opieki zdrowotnej i potencjalnej poprawie zdrowia i dobrego samopoczucia pacjentów. Od aplikacji do terapii behawioralnej po narzędzia do leczenia cukrzycy po urządzenia do noszenia okularów, które monitorują częstość akcji serca, cyfrowe innowacje już zaczynają zmieniać świadczenia zdrowotne i opiekę społeczną.
Aktualnie wiele słyszy się o konieczności prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Przepis ten ma wejść w życie od 1 stycznie 2019 roku. Czy nowoczesna technologia i skomputeryzowanie może być przydatne w gabinetach lekarskich? Jaki to ma wpływ na potencjalnego pacjenta?
Reakcje są różne. Część z nich to pozytywne patrzenie w przyszłość, jednak większość z nich to ogrom obaw, niejasności i brak przygotowania.
Wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej do swojej praktyki lekarskiej to wyzwanie, przed którym nadal stoi wiele placówek medycznych. Istotnym jednak jest dowiedzieć się o dostępności programów na rynku, zapoznać się z ich różnorodnością i oferowanymi korzyściami oraz zrobić rozpoznanie cenowe. Ważnym jest by wybrać program, który spełnia nasze wszelkie potrzeby i nie naruszy znacznie naszego budżetu. Na rynku widnieje wiele darmowych programów do gabinetów lekarskich, na które również warto zwrócić uwagę. Spełnienie tych warunków sprawi, że w należyty sposób będziemy przygotowani do zmian i z spokojem podejdziemy do sytuacji.
Co daje korzystanie z programu do EDM?
- usprawnia organizację pracy placówki medycznej,
- pozwala przechowywać dokumentację w jednym miejscu, w uporządkowany sposób,
- daje oszczędność czasu,
- oszczędność miejsca,
- daje duże bezpieczeństwo,
- pozwala na zwiększenie poziomu jakości obsługi pacjenta,
- daje możliwość korzystania w dowolnym miejscu i czasie (jeśli program udostępnia aplikację mobilną)
Programy, które są reklamowane na rynku teoretycznie wypełniają taką samą rolę, jednak różnią się oferowanymi funkcjami. Jeden z nich ma szerszy wachlarz w porównaniu do drugiego. Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?
Dobry program do gabinetów lekarskich powinien cechować się przejrzystością i być łatwy w obsłudze, tak aby nawet nowicjusz mógł w prosty sposób wykonać dane zadanie. Warto pamiętać o funkcjach bezpieczeństwa – czy program działa na serwerze, czy w chmurze; jakie zabezpieczenia są proponowane w razie utraty połączenia; czy jest zgodny z RODO; gdzie znajdują się dane moich pacjentów. Dodatkowo ważne, aby program posiadał potrzebne lekarzom kody ICD-10, ICD-9 oraz bazę leków na bieżąco aktualizowaną. Dobry program daje możliwość szybkiego zapisu pacjenta na wizytę, w razie pomyłki edycji danych oraz łatwego wglądu do zaplanowanych wizyt na dany dzień czy tydzień. Ważnym jest również możliwość wystawiania recept, zgodnych z wytycznymi NFZ, skierowań, możliwość wystawiania rachunków czy faktur.
Istnieje szereg niezbędnych funkcji, jednak poza nimi warto również pomyśleć o takich rzeczach, które sprawią, że Twoja praktyka lekarska będzie bardziej atrakcyjna w oczach pacjentów. Jedną z nich jest np. możliwość rejestracji online, dzięki której pacjent nie musi przychodzić osobiście i czekać w kolejce tylko po to by zaklepać wizytę. System powiadomień w postaci wiadomości SMS również jest pożądany, gdyż zmniejsza ilość „zapominalskich” pacjentów oraz sprawia, że czują się oni traktowani z dużą indywidualnością i dbałością.
Postęp technologiczny i możliwość prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej jest znacznym ułatwieniem dla lekarzy. Dzięki temu formalności są łatwizną, a zaoszczędzony czas możemy przeznaczyć dla kolejnego pacjenta. Znajdź idealny program dla siebie. Jednym z darmowych programów jest m.in. program Medfile. Przetestuj i sprawdź czy spełnia Twoje oczekiwania. Po co przepłacać!