Czy technologia może dobrze wpłynąć na opiekę zdrowotną?

Czy technologia może dobrze wpłynąć na opiekę zdrowotną?

 

Technologia cyfrowa i mobilna są obietnicą innowacji w sposobie dostarczania opieki zdrowotnej i potencjalnej poprawie zdrowia i dobrego samopoczucia pacjentów. Od aplikacji do terapii behawioralnej po narzędzia do leczenia cukrzycy po urządzenia do noszenia okularów, które monitorują częstość akcji serca, cyfrowe innowacje już zaczynają zmieniać świadczenia zdrowotne i opiekę społeczną.

Aktualnie wiele słyszy się o konieczności prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Przepis ten ma wejść w życie od 1 stycznie 2019 roku. Czy nowoczesna technologia i skomputeryzowanie może być przydatne w gabinetach lekarskich? Jaki to ma wpływ na potencjalnego pacjenta?

 

Reakcje są różne. Część z nich to pozytywne patrzenie w przyszłość, jednak większość z nich to ogrom obaw, niejasności i brak przygotowania.

Wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej do swojej praktyki lekarskiej to wyzwanie, przed którym nadal stoi wiele placówek medycznych. Istotnym jednak jest dowiedzieć się o dostępności programów na rynku, zapoznać się z ich różnorodnością i oferowanymi korzyściami oraz zrobić rozpoznanie cenowe. Ważnym jest by wybrać program, który spełnia nasze wszelkie potrzeby i nie naruszy znacznie naszego budżetu. Na rynku widnieje wiele darmowych programów do gabinetów lekarskich, na które również warto zwrócić uwagę.  Spełnienie tych warunków sprawi, że w należyty sposób będziemy przygotowani do zmian i z spokojem podejdziemy do sytuacji.

 

Co daje korzystanie z programu do EDM?
- usprawnia organizację pracy placówki medycznej,
- pozwala przechowywać dokumentację w jednym miejscu, w uporządkowany sposób,
- daje oszczędność czasu,
- oszczędność miejsca,
- daje duże bezpieczeństwo,

- pozwala na zwiększenie poziomu jakości obsługi pacjenta,

- daje możliwość korzystania w dowolnym miejscu i czasie (jeśli program udostępnia aplikację mobilną)


Programy, które są reklamowane na rynku teoretycznie wypełniają taką samą rolę, jednak różnią się  oferowanymi funkcjami. Jeden z nich ma szerszy wachlarz w porównaniu do drugiego. Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?

 

Dobry program do gabinetów lekarskich powinien cechować się przejrzystością i być łatwy w obsłudze, tak aby nawet nowicjusz mógł w prosty sposób wykonać dane zadanie. Warto pamiętać o funkcjach bezpieczeństwa – czy program działa na serwerze, czy w chmurze; jakie zabezpieczenia są proponowane w razie utraty połączenia; czy jest zgodny z RODO; gdzie znajdują się dane moich pacjentów. Dodatkowo ważne, aby program posiadał potrzebne lekarzom kody ICD-10, ICD-9 oraz bazę leków na bieżąco aktualizowaną. Dobry program daje możliwość szybkiego zapisu pacjenta na wizytę, w razie pomyłki edycji danych oraz łatwego wglądu do zaplanowanych wizyt na dany dzień czy tydzień. Ważnym jest również możliwość wystawiania recept, zgodnych z wytycznymi NFZ, skierowań, możliwość wystawiania rachunków czy faktur.

Istnieje szereg niezbędnych funkcji, jednak poza nimi warto również pomyśleć o takich rzeczach, które sprawią, że Twoja praktyka lekarska będzie bardziej atrakcyjna w oczach pacjentów. Jedną z nich jest np. możliwość rejestracji online, dzięki której pacjent nie musi przychodzić osobiście i czekać w kolejce tylko po to by zaklepać wizytę. System powiadomień w postaci wiadomości SMS również jest pożądany, gdyż zmniejsza ilość „zapominalskich” pacjentów oraz sprawia, że czują się oni traktowani z dużą indywidualnością i dbałością.

Postęp technologiczny i możliwość prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej jest znacznym ułatwieniem dla lekarzy. Dzięki temu formalności są łatwizną, a zaoszczędzony czas możemy przeznaczyć dla kolejnego pacjenta. Znajdź idealny program dla siebie.  Jednym z darmowych programów jest m.in. program Medfile. Przetestuj i sprawdź czy spełnia Twoje oczekiwania. Po co przepłacać!

 

 

 

 

Tagi

elektroniczna dokumentacja medyczna program dla lekarzy rejestracja online edm aplikacja dla lekarzy program do gabinetów lekarskich program dla przychodni oprogramowanie medyczne powiadomienia
Przeziębienie czy alergia – jak rozróżnić? erecepta – innowacja która podbija serca Polaków Krótkowzroczność związana z małą ilością snu i czasu spędzanego przed ekranem Cukrzyca: 7 rzeczy, które zbyt często ignorujemy Dlaczego warto przeprowadzać ankietę CAWI dotycząca komunikacji wewnętrznej wśród pracowników? Jak badać świadomość marki za pomocą ankiet? Nowe technologie kształtują sposób przeprowadzania badań ankietowych Ankieta, czy kwestionariusz – co jest lepsze? Ankiety online - ich mocne strony Jak długo powinna trwać ankieta CATI? Dlaczego warto przeprowadzać badania satysfakcji klientów? Czy badania CAWI gwarantują wiarygodne wyniki? Data management, czyli zarządzanie danymi Zarządzanie badaniem klinicznym. Kto powinien się go podjąć? Analiza rynku. Rozwój firmy w oparciu o badania Ankiety online. Budowa silnego marketingu firmy Konsultacje telemedyczne z fizjoterapeutą dobrą opcją na ominięcie kolejek Czy technologia może dobrze wpłynąć na opiekę zdrowotną? Niekomercyjne Badania Kliniczne - dla kogo i z jakim skutkiem? Badania ankietowe - poradnik dla przedsiębiorcy Badania ankietowe pacjentów - wszystko, co chcesz wiedzieć o swoich pacjentach Badania ankietowe – wiemy jak osiągnąć sukces w biznesie Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o badaniach satysfakcji pracowników BioStat® - innowacyjna agencja badawcza Statystyka – analiza i metody Jak przygotować się do realizacji procesu badawczego? Fizjoterapeuta i badanie przedmiotowe z pomocą EDM Badanie 360 stopni – wszechstronny obraz pracownika Na co zwrócić uwagę realizując badanie kompetencji? Co o Mundialu mówią badania ankietowe? Czym się wyróżnia innowacyjna firma badawcza? Innowacyjna firma badawcza podnosi jakość realizowanego badania Precyzyjne badania opinii klientów Procesy skupione na poprawie sytuacji O wyborze firmy badawczej Opinia w świetle zachodzących zmian Ujmowanie rynku w procesach badawczych Badania naukowe w procesie wzrostu Satysfakcja jako miernik świadczonych usług Wpływ wiedzy o konsumencie na podejmowane działania Metody badania rynku Badania marketingowe jako źródło wiedzy Zachowanie konsumenta a badania omnibusowe Zrozumieć fenomen procesu badawczego CATI... coś więcej niż system System ambitnego badacza - eCRF Tajemniczy Klient - sposób na poprawę jakości obsługi CATI jako metoda analizy rynku Jak powinna przebiegać współpraca z agencją badawczą? Raporty rynkowe szansą na pokonanie konkurencji Badania satysfakcji z pracy dla Twojej firmy W jakim celu warto przeprowadzić badania rynku gier komputerowych? Po czym rozpoznać dobre firmy badawcze? Badania rynku farmaceutycznego, czyli przewaga dzięki informacji Badania opinii pracowników – skuteczny sposób na zgrany i profesjonalny zespół Badania klienta i poszczególne etapy jego realizacji Agencja badawcza – dokonaj właściwego wyboru Firma badawcza – jak wybrać najlepszą?
Badania ankietowe od 4 zł.