Tajemniczy Klient - sposób na poprawę jakości obsługi

 

Bezpośredni kontakt z klientem jest nieodłącznym elementem wielu działalności gospodarczych. Stąd też, kontakt ten, podobnie jak jakość produktu/usługi czy przystępność cenowa oferty, przekłada się na zadowolenie z zakupu. Wszystko to pozwala w perspektywie długookresowej budować więź na linii sklep-klient, umacnia lojalność i skłonność do polecania danej placówki innym - aspekty te nie pozostają bez wpływu na wyniki sprzedażowe, warto zatem zadbać o odpowiednią jakość obsługi swoich klientów. Jednym z najczęściej stosowanych w tym celu i najprężniej rozwijających się dziś sposobów monitorowania standardów obsługi są badania Tajemniczy Klient.

 

Tajemniczy Klient - kto to taki?

Działający w ramach tzw. Mystery Shopping Tajemniczy Klient to badacz, który pod przykrywką klienta dokonuje obserwacji placówki sprzedażowej i jej personelu. Obserwacja ta łączy się niejednokrotnie z zakupem pewnych produktów/usług, co pozwala na ocenę zdolności sprzedażowej pracowników oraz właśnie jakości obsługi, jaką oferują oni klientom placówki. Wszystko to stanowi swoistą podstawę do wynalezienie mankamentów obsługi i wypracowania sposobów na uzyskanie jak najlepszych efektów w zakresie kontaktów z klientem. To istotne, gdyż szacuje się, że jedynie 4% niezadowolonych klientów pisze skargi lub zwraca się bezpośrednio do kierownictwa z uwagami na temat pracy personelu - a przecież, i to również poparto badaniami, aż 68% klientów odchodzi z organizacji, gdyż są niezadowoleni z obsługi.

 

Ale czy Mystery Shopping ma sens?

Jak każdą metodę badania, także i badanie Tajemniczy Klient, należy stosować adekwatnie do potrzeb - każda metoda/technika ma bowiem pewne wady i zalety, które determinują jej przydatność w danym zakresie problemowym oraz w odniesieniu do konkretnych grup docelowych. Warto mieć je zatem na uwadze przy doborze metodologii badania. Czy zatem Mystery Shopping ma sens? Z jednej strony determinują to wady i zalety tego typu audytów. Do zalet jakie niesie ze sobą Tajemniczy Klient zaliczyć można w szczególności możliwość:

  • oceny obsługi z perspektywy klienta;
  • dysponowania aktualnymi wynikami badania;
  • porównywania bieżących wyników z konkurencja.

 

Z kolei wśród wad metody Mystery Shopping wylicza się najczęściej ryzyko zakłócenia wyników przez Tajemniczych Klientów, subiektywne podejście audytora do oceny poszczególnych aspektów obsługi, niekorzystny wpływ procesu badawczego na pracowników (stres wywołany spodziewaną wizytacją) oraz koncentrowanie się samej idei badania na ocenie obsługi, a nie - przy okazji - jakości produktu/usługi.

Z drugiej strony zasadność stosowania badania Mystery Shopping rozpatrywać należy również z punktu widzenia korzyści, jakie przynieść może Tajemniczy Klient i jego wizytacja. Przyjmuje się, że metodę najlepiej zastosować, gdy:

  • odnotowywuje się spadki/znaczące zmiany w danych sprzedażowych;
  • wdrożono nowy system zarządzania siecią sklepów;
  • pojawia się potrzeba weryfikacji wewnętrznych standardów obsługi klienta;
  • firma rozwija się, zwiększa zakres działalności - otwiera nowe placówki;
  • uzyskuje się negatywne sygnały na temat jakości obsługi;
  • zauważono silne oddziaływanie konkurencji na własne efekty sprzedażowe.

 

Podejmując decyzje o zastosowaniu badania Tajemniczy Klient warto mieć na uwadze także aspekty prawne (obowiązujące w tym zakresie regulacje i obostrzenia), jak i aspekty etyczne - np. wypracowywanie negatywnej oceny pracy pracownika na podstawie jednej wizyty (jakość obsługi mogła być bowiem warunkowana losowymi osobistymi problemami zatrudnionego, a nie jego ogólnym nie przykładaniem się do wykonywanej pracy).

Przeziębienie czy alergia – jak rozróżnić? erecepta – innowacja która podbija serca Polaków Krótkowzroczność związana z małą ilością snu i czasu spędzanego przed ekranem Cukrzyca: 7 rzeczy, które zbyt często ignorujemy Dlaczego warto przeprowadzać ankietę CAWI dotycząca komunikacji wewnętrznej wśród pracowników? Jak badać świadomość marki za pomocą ankiet? Nowe technologie kształtują sposób przeprowadzania badań ankietowych Ankieta, czy kwestionariusz – co jest lepsze? Ankiety online - ich mocne strony Jak długo powinna trwać ankieta CATI? Dlaczego warto przeprowadzać badania satysfakcji klientów? Czy badania CAWI gwarantują wiarygodne wyniki? Data management, czyli zarządzanie danymi Zarządzanie badaniem klinicznym. Kto powinien się go podjąć? Analiza rynku. Rozwój firmy w oparciu o badania Ankiety online. Budowa silnego marketingu firmy Konsultacje telemedyczne z fizjoterapeutą dobrą opcją na ominięcie kolejek Czy technologia może dobrze wpłynąć na opiekę zdrowotną? Niekomercyjne Badania Kliniczne - dla kogo i z jakim skutkiem? Badania ankietowe - poradnik dla przedsiębiorcy Badania ankietowe pacjentów - wszystko, co chcesz wiedzieć o swoich pacjentach Badania ankietowe – wiemy jak osiągnąć sukces w biznesie Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o badaniach satysfakcji pracowników BioStat® - innowacyjna agencja badawcza Statystyka – analiza i metody Jak przygotować się do realizacji procesu badawczego? Fizjoterapeuta i badanie przedmiotowe z pomocą EDM Badanie 360 stopni – wszechstronny obraz pracownika Na co zwrócić uwagę realizując badanie kompetencji? Co o Mundialu mówią badania ankietowe? Czym się wyróżnia innowacyjna firma badawcza? Innowacyjna firma badawcza podnosi jakość realizowanego badania Precyzyjne badania opinii klientów Procesy skupione na poprawie sytuacji O wyborze firmy badawczej Opinia w świetle zachodzących zmian Ujmowanie rynku w procesach badawczych Badania naukowe w procesie wzrostu Satysfakcja jako miernik świadczonych usług Wpływ wiedzy o konsumencie na podejmowane działania Metody badania rynku Badania marketingowe jako źródło wiedzy Zachowanie konsumenta a badania omnibusowe Zrozumieć fenomen procesu badawczego CATI... coś więcej niż system System ambitnego badacza - eCRF Tajemniczy Klient - sposób na poprawę jakości obsługi CATI jako metoda analizy rynku Jak powinna przebiegać współpraca z agencją badawczą? Raporty rynkowe szansą na pokonanie konkurencji Badania satysfakcji z pracy dla Twojej firmy W jakim celu warto przeprowadzić badania rynku gier komputerowych? Po czym rozpoznać dobre firmy badawcze? Badania rynku farmaceutycznego, czyli przewaga dzięki informacji Badania opinii pracowników – skuteczny sposób na zgrany i profesjonalny zespół Badania klienta i poszczególne etapy jego realizacji Agencja badawcza – dokonaj właściwego wyboru Firma badawcza – jak wybrać najlepszą?
Badania ankietowe od 4 zł.